SAFE Symposium
SAFE 5k Runner

List of Past Awardees

Beginning with 2013, the SAFE Awards Program now consists of the following awards. Awardees from prior years follow this listing.

MICHAEL R. GROST CAREER ACHIEVEMENT AWARD

Presented to a person who, throughout his or her career, has made significant contributions in the field of safety or survival.

2013

Fredrick F. Rinke

2013

Dr. Stanley P. Desjardins

2014

Charles Rudolf

2015

Dennis Gordge

2016

Elsa Hennings

2017

Lance Labun

GENERAL SPRUANCE INDIVIDUAL ACHIEVEMENT AWARD

Presented to a person who has made a recent outstanding contribution in the field of safety or survival. This may have been through leadership or through advancement in the education, knowledge, science, application of investigative techniques, or engineering associated with a significant improvement in safety or survival.

2013

Maureen Abshire

2014

John Jolly

2015

Andrew S. Kididis

2016

George W. Miller, Jon Champine

2017

Kimberly Littel

TEAM ACHIEVEMENT AWARD

Presented to a team which has made a recent outstanding contribution in the field of safety or survival through an advancement in the education, knowledge, science, application of investigative techniques, or engineering associated with a significant improvement in safety or survival.

2013

Ballistic Aircrew Helmet Acquisition (BAHA) Urgent Operational Need (UON) Team

2014

The SAM Project Team

2015

F-35 Human Factors Integration Team (HFIT)

2016

3rd Marine Aircraft Wing Aeromedical Safety Team

2017

T-45 Onboard Oxygen Generating System (OBOGS) Team

MERITORIOUS SERVICE AWARD

Presented to the person or persons who demonstrate a recent outstanding contribution to the preservation of human life through courage or bravery.

2013

Not awarded in 2013

2014

Not awarded in 2014

2015

MSGT Shaunn P. Hummel

2016

Not awarded in 2016

MURRAY P. KOCH INDUSTRY AWARD

Presented to those members of industry who have made recent significant contributions in the advancement of technology or hardware for safety and survival applications.

2013

ESCO – Zodiac Aerospace

2014

Not awarded in 2014

2015

Michael C. Dilts

2016

Ron Chase

2017

Steve Roberts

HONORARY LIFE MEMBER AWARD

2014

Steve Goldner

2014

Paul Adams

2015

John Fair, Al Loving

2016

John Plaga, Chris Pugh-Bevan

2017

Stephen Merriman

2017

Barry Shope

PRESIDENTS AWARD

2015

Keith King

2016

Al Loving

2017

Glenn Paskoff

SAFE AWARD FOR CAREER ACHIEVEMENT

Presented to a person who, throughout his or her career, has made significant contributions in the field of safety.

1993

Captain Harold T. Pheeny

1994

Professor Guy Illich Severin

1995

Basil Macnab

1996

Richard H. Frost

1997

MCPO Larry Farmer

1997

Orland Wilcox

1997

Robert J. Zimmerman

1998

William J. Sears, Ph.D.

1999

Dominic Spinosa

1999

J. A. “Tony” vanHaastert

2000

E. R. Richard (Dick) Atkins

2001

Homer D. (Sonny) Reihm

2002

B. M. “Bev” Brewer

2003

Samuel W. Alderson

2003

John H. Starnes

2004

Robert Billings

2004

Ronald W. Oates

2005

Walter R. Peck

2005

Ray E. Smith

2006

Richard R. (Dick) Higgins

2006

John Frazier

2007

William (Bill) Martell

2008

Fred F. Patten (posthumously)

2008

Cal Crochet

2009

Richard F. (Dick) Healing

2010

Richard (Dick) A. Brower

2011

Raymond Weiss

2012

Frank Chevrier

SAFE AWARD FOR TEAM ACHIEVEMENT

Presented to a team which has made a recent outstanding contribution in the field of safety through an advancement in the knowledge, science, or engineering associated with a significant improvement in safety or survival

1993

NAWC CBR Team

1993

Head/Neck Biodynamics Criteria Team

1994

K-36 International Test Team

1995

Finnish Air Force (FAF) Aircrew Equipment Evaluation Team

1996 

NAWCADWAR Advanced Technology Crew Station Team

1997

Carl Naab and Stan Wojda

1998

Fourth Generation Escape System Technologies Team

1999

Transportation Safety Board of Canada – Swiss Air 111 Team

2000

Hurricane Mesa Test Team

2001

U.S. Army Aeromedical Research Laboratory – Cockpit Air Bag Aeromedical Research Team

2002

Aerospace Engineering Test Establishment

2002

Total Contact, Inc., Burn Mask Team

2003

The Joint Strike Fighter (JSF) Head Case Research Team

2003

The Aircrew Integrated Life Support System (AILSS) Team

2004

311 HSW – Aircrew Protection Division

2005

Paul Helig, Program Manager for the Navy Aircrew Common Ejection Seat Pre-Planned Product Improvement (NACES P3I) Team

2006

Multi-climate Protection (MCP) Systems Team

2007

The AFRL Rotary Wing Brownout Integrated Solution Study Team

2008

PHODS (Personal Helicopter Oxygen Delivery System) Team

2009

ACES 5 Team

2009

Improved Aviation Personnel Hearing Protection Team (HPT)

2010 

Naval Aviation Survival Training Program Reduced Oxygen Breathing Device Training Development Team

2011

Gary Hardy & Aeromedical Test Laboratory Team

2012

354th. Operations Support Squadron, Aircrew Flight Equipment Team

SAFE AWARD FOR INDIVIDUAL ACHIEVEMENT

Presented to a person who has made a recent outstanding contribution in the field of safety. This may have been through leadership or through an advancement in the knowledge, science, or engineering associated with a significant improvement in safety or survival.

1993

Larry Specker

1994

Joseph L. Haley, Jr.

1995

H. Lee Task, Ph.D.

1996

Roy R. Rasmussen

1997

Danny Filipovich

1998

Curtis D. White

1999 

James O. Lair

2000

John A. Plaga

2001

No Recipient

2002

No Recipient

2003

Gregory F. Zehner, Ph.D.

2004

Colonel Albert F. Burnett

2005 

William B. Albery, Ph.D.

2006 

Dawn McGarvey-Buchwalder

2006 

Joseph P. Notaro

2007 

Cecil “Tim” Moore

2008 

Gregory K. Askew

2009 

Dr. Andy McKinley

2010 

None given in 2010

2011

James Barnaba

2012

SMSgt Jonathon R. Mann

GENERAL SPRUANCE AWARD

Presented for outstanding contribution to safety through education.

1969 

General William W. Spruance

1970 

A. Howard Hasbrook

1971 

SMSGT Thomas Linam

1972 

Stanley Pain

1973 

John X. Stefanki

1974

No recipient

1975 

Staff, Physiological Training Branch, USAFSAM

1976 

Col. Giles W. Hall

1977 

Joshua S. Mann

1978 

Dr. Wayne Chesbro

1979 

U.S. Army Institute for Military Assistance, Military Free Fall Division

1980 

Col. Donald C. Choisser

1981 

Gerald L. Johnson

1982 

Dr. S. Harry Robertson

1983 

Dr. Ted S. Ferry

1984 

Division of Aviation Safety Management and Training (Department of the Interior)

1985 

Robert McLaughlin

1986 

TSGT Cecil Ginger

1987 

CMSGT William W. Wood

1988 

Jimmy L. Whitley

1989 

No recipient

1990 

Professor William D. Waldock

1991 

Michael A. Acosta

1992 

Charles O. Miller

1993 

Kent K. Gillingham, M.D., Ph.D.

1993 

Dr. James W. Turnbow

1994 

Kevin Hiatt

1995 

Captain Scott O’Grady, USAF

1996 

Charles “Skip” Goodman

1996 

Ted Putnam, Ph.D.

1997 

Captain Alan Price

1997 

John H. Starnes

1998 

RADM Frank M. “Skip” Dirren

1999 

Captain B. J. Smith

2000 

Richard F. Healing

2001 

Joseph Licina

2002 

No Recipient

2003 

James B. Burin

2004 

Jeffrey Hogue

2005 

Naval Air Systems Command FAILSAFE Program Team

2005 

Eric S. Doten

2006 

Denis Rioux

2007 

Major Bernard (Barney) K. Hill

2008 

Dan McCune

2009 

United States Parachute Association

2010 

Robert L. Beaman

2011

Reynaldo Guiterrez

2012

LCDR Corey Littel, MSC, USN

M.P. KOCH AWARD

In recognition of those members of industry who have made significant contributions in the advancement of hardware for safety and survival applications.

1973 

Ralph E. Darling, Sr.

1974 

Kenneth A. Marks

1975 

John Tillman

1976 

C. Donald Bateman

1977 

John C. Goodell

1978 

Leslie Irvin

1979 

Bernard Mazelsky

1980 

Maurice W. Connell

1981 

Douglas Aircraft Co.

1982 

Byron Solomonides

1983 

Clifford Bonn

1984 

Richard H. Frost

1985 

Homer D. Reihm

1986 

Harold G. Watson

1987 

Donald G. Davis

1988 

Everett B. Skinner

1989 

Morry L. Schimmel

1990 

David L. Heitman

1991 

Walter R. Peck

1992 

Brian L. Carnell

1993 

Francis Miller

1994 

Robert L. Cramer

1995 

No recipient

1996 

Peter Zatezalo

1997 

James W. Duncan

1998 

W. Harvey Jagoe

1999 

Roy Spaulding

2000 

John Henneman

2001 

Samuel Levin

2002 

Gary F. Bradley

2003 

Rick Stewart

2004 

James Phlipot

2004 

Alfonso S. Gonzalez

2005 

David E. Bryson

2006 

Robert A. Denton

2007

Joseph S. Jones

2008 

Barry Batcheller

2009 

John A. Winship

2010 

PARASIM® Team, Systems Technology, Inc.2010 PARASIM® Team, Systems Technology, Inc.

2011

Leon Rhodes

2012

Stanley Switlik II

MERITORIOUS SERVICE AWARD

Presented to the person or persons who demonstrate a recent outstanding contribution to survival through courage or bravery.

1969 

Lou Abraham

1970 

Major James R. Yacobi

1971 

Donald Lee

1972 

Lt. Col. George C. Braue

1973 

Michael R. Grost

1974 

Lt. Col. Charles A. Lehman

1975 

Capt. Charles Nowlin

1976 

Gilbert A. Pelawook

1977 

Anthony Martino

1978 

Glen McDonald and John Kenney

1979 

CMSGT Ronald Ziegler

1980 

Richard Duran

1981 

Capt. C. Thomas Lindemann and Lt. Col. Alfred Schneider

1982 

Ms. Kelly Duncan

1983 

Cal Crochet

1984 

F-106 B Storm Hazards Research Flight Crew

1985 

Jean Gueridon

1986 

Bernard Lynch

1987 

Lewis T. Vinson

1988 

Harry W. Schmoll

1989 

Gregory T. Robertson

1990 

Captain Al C. Haynes

1991 

Captain Tom Cooper

1992 

SSGT Charles B. Wade

1993 

Major M. Maccauley, MWO; J.A.E. Maccauley, MWO; F.J. Ritchie and crews

1994 

No recipient

1995 

24MEU Tactical Recovery of Aircraft and Personnel Team

1996 

No recipient

1997 

Federal Express Flight 1406 Flight Crew and Federal Express Training Organization

1998 

No recipient

1999 

Helicopter Composite Squadron Two (CDR Scott White and Crew)

2000 

SSGT Richard D. Dixon and Captain Edward J. Lengel

2001 

109th Air Wing – New York Air National Guard

2002 

No Recipient

2003 

No Recipient

2004 

No Recipient

2005 

No Recipient

2006 

Captain Chris B. Watson

2006 

Crew of “Spear 47”

2007 

Lt. Col. Peter J. Byrne

2007 

Captain Jeffrey H. Buckland

2007 

1st Lt. Neil D. Lisowski

2008 

Lt. Col. Eugene V. Becker, USAF

2009 

Crew of U.S. Airways Flight 1549 (Chesley “Sully” Sullenberger, Jeffrey Skiles,
Sheila Dail, Doreen Welsh and Donna Dent)

2010 

SSG Matthew Kinney

2011

Alexander Guyton

2012

No Recipient

MICHAEL R. GROST AWARD

Presented to the individual(s) who have made significant contributions to the life sciences area through leadership and evolutionary accident investigation using scientific mishap analysis, investigative study, and historical documentation, leading to system design improvements that enhance the life-saving potential of aircraft/spacecraft egress systems or life support systems.

2000 

Bob Swaim

2001 

John A. Goines III

2002 

John Goglia

2003 

Greg Feith

2004 

311 HSW – Life Sciences Equipment Laboratory

2005 

Mitch Mackenzie for the NAVAIR Mishap Investigation Support Team (MIST)

2006 

Robert L. Campbell

2007 

Intermountain Health Care Life Flight (IHC/LF) Maintenance Team

2008 

Charles R. “Dick” O’Rourke

2009 

Peter B. Mapes, Col., USAF, MC, CFS

2010 

None given in 2010

2011

None Given in 2011

2012

Everett Smith